יום רביעי, 8 בדצמבר 2010

בטן גדולה מעלה את הסיכון לסרטן ריאותעדיין אין המלצות [צילום: יח"צ-קפלן]

קו המותניים - גורם סיכון להתקף לב

קו המותניים - סיכון לסרטן המעי הגס

קו המותניים - סיכון לסרטן הערמונית

היקף מותניים רחב יותר העלה את הסבירות לסרטן ריאות בקרב מעשנים ומעשנים לשעבר

▪  ▪  ▪
מעשנים הנושאים משקל עודף סביב המותניים עלולים להיות בסיכון גבוה יותר לסרטן הריאות. אלו ממצאי מחקר חדש.

הממצאים, יחד עם העובדה כי הסיכון לסרטן ריאות גבוה יותר גם בקרב מעשנים רזים, מראים כי לדרך שבה אדם מעשן צובר שומן, יש תפקיד בסבירות שלו, או שלה, לפתח סרטן ריאות.

  • החוקרים - מהקולג' לרפואה אלברט איינשטיין שבניו-יורק.

מספר מחקרים גילו כי אינדקס מסת גוף (BMI) נמוך, משמעותו סיכון גבוה יותר לסרטן ריאות בקרב מעשנים. ההסבר לקשר כולל את העובדה כי מעשנים בדרך כלל רזים יותר מאנשים לא מעשנים, כמו גם הנטייה להעלות במשקל לאחר הפסקת העישון. מנגנון אפשרי נוסף שיכול להסביר את הקשר היא העובדה שאנשים מורידים במשקל כשהם מפתחים סרטן ריאות.

עם זאת, ניתוח נתונים מעמיק לא תומך בהסברים אלו. כדי להבין טוב יותר את הקשר בדקו החוקרים נתונים מהמחקר "Women's Health Initiative".

לאורך תקופה של 8 שנים, 1,365 ממשתפי המחקר פיתחו סרטן ריאות. כשהחוקרים בדקו את ה-BMI לאחר שלקחו בחשבון את היקף המותניים, הם גילו כי הן מעשנים והן מעשנים לשעבר עם BMI נמוך היו בסיכון גבוה יותר לסרטן ריאות.

אך כשבדקו את היקף המותניים ללא קשר ל-BMI, גילו כי היקף מותניים רחב יותר העלה את הסבירות לסרטן ריאות בקרב מעשנים ומעשנים לשעבר. לא נמצא קשר בין BMI והיקף מותניים לסיכון לסרטן ריאות בקרב אנשים שמעולם לא עישנו.

החוקרים ציינו כי את הממצאים, שפורסמו בעיתון האמריקני לאפידמיולוגיה, יש לאשר במחקרים נוספים, וכי עדיין לא גילו מהו המנגנון העומד מאחורי הקשר.

ייתכן ויש לכך קשר עם אחסון השומן, חילוף החומרים וחילוף החומרים של הקרצינוגנים. קרצינוגנים אלו נוטים להצטבר ברקמות שומן ותהליכים אלו עשויים לשחק תפקיד בהתפתחות סרטן ריאות.

עוד כתבו החוקרים כי הם עדיין לא יכולים לפרסם המלצות ואינם מעודדים אנשים לרדת במשקל כדי להוריד את הסיכון שלהם לסרטן ריאות. עישון הוא עדיין גורם הסיכון העיקרי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...