יום רביעי, 8 בדצמבר 2010

קו המותניים - סיכון לסרטן הערמונית
בקרב גברים שטופלו בסרטן הערמונית, נמצא כי אלו שהעלו במשקל יותר מ-1.5 בשנה בין הגילאים 25-40 נטו לסבול מהישנות הסרטן פי שניים מאשר גברים שהעלו פחות במשקל

▪  ▪  ▪
מאחר וסרטן הערמונית הוא סרטן שכיח איתו מתמודדים גברים רבים, בהחלט צפוי שתשומת הלב התקשורתית והמדעית תתמקד בחומרים מזינים ופוטוכימיקלים שעשויים לעזור במניעת המחלה. אך מספר מחקרים שנעשו לאחרונה מראים כי גברים רבים מתעלמים מגורם סיכון אחד הנמצא ממש מולם, תרתי משמע: קו המותניים הבולט.

יתירה מכך, מספר מחקרים מראים כי עודף משקל משמעותי עשוי לגרום להתפתחות צורה אגרסיבית יותר של סרטן הערמונית.

באחד מהמחקרים החדשים המראה את הסיכון בשומן גוף עודף בקרב גברים שטופלו בסרטן הערמונית, נמצא כי אלו שהעלו במשקל יותר מ-1.5 בשנה בין הגילאים 25-40 נטו לסבול מהישנות הסרטן פי שניים מאשר גברים שהעלו פחות במשקל.

על-פי המחקר, גברים שהיו שמנים כאשר אובחנו עם סרטן הערמונית נטו יותר להישנות המחלה מאשר גברים רזים. ההשפעה על הישנות המחלה היתה חזקה אף יותר אם היו שמנים כבר בגיל 40.

בדיקות דם של אנטיגן ספציפי לערמונית - PSA (חומר המופרש על-ידי תאי האפיתל של בלוטת הערמונית ובדיקתו משמשת לגילוי סרטן הערמונית) קושרות גם הן השמנה עם הישנות סרטן הערמונית לאחר ניתוח, זאת על-פי מחקרים שנעשו בבית הספר לרפואה ג'ונס הופקינס. גם לאחר שלוקחים בחשבון את שלב המחלה ואת סוג הסרטן, השמנה העלתה את ספירת ה-PSA והעלתה את הסיכויים שסרטן הערמונית יחזור. החוקרים אומרים כי על-פי הראיות ההשמנה יוצרת גם צורה אגרסיבית יותר של המחלה.

למרות שהשמנה עלולה להחריף את סרטן הערמונית ולהעלות את הסבירות להישנות המחלה, קשר בין משקל עודף והסיכון לפתח סרטן הערמונית טרם בוסס בצורה מוצקה. מספר מחקרים תומכים בקשר, בעוד שאחרים לא.

המשמעות של חוסר עקביות זו היא כי ישנם גברים שרגישים יותר לסיכון הנובע ממשקל עודף. חוסר עקביות זה עשוי גם לנבוע מהבחירות בסגנון החיים שהן בעלות השפעה גם כן. סגנון חיים לא פעיל, צריכה גבוהה של שומנים, צריכה מועטה של ירקות, פירות, חיטה מלאה וקטניות או צריכה מוגזמת של קלוריות - כולם תורמים לסיכון לסרטן הערמונית.

לא לשכוח להתעמל

שומן עודף הנמצא באיברים וסביבם ולעיתים קרובות מופיע בעיקר בקו המותניים עשוי להצביע על סיכונים מיוחדים, גם אם הגבר אינו שמן. במחקר בו השתמשו בסריקות CT כדי למדוד את פיזור השומן בגוף, אצל גברים עם סרטן הערמונית נמצא בממוצע 50% יותר שומן בבטן מאשר גברים בריאים באותו גיל.

שומן עודף בבטן יכול לגרום לייצור חומרים דמויי הורמונים המעודדים את התפתחות סרטן הערמונית וסוגים אחרים של סרטן. רמות גבוהות של אינסולין וגורמי גדילה דמויי אינסולין שלעיתים קרובות מופיעות יחד עם שומן עודף יכולים להיות מעורבים גם כן.

הגנה מוגברת מפני סרטן הערמונית על-ידי שאיפה למשקל בריא ושמירה עליו, אינה מתבטאת באכילה מוגזמת של הפוטוכימיקלים הנמצאים בירקות, פירות, חיטה מלאה וקטניות. לעומת זאת, עגבניות, אשכולית אדומה, שום, בצל, ברוקולי, כרובית וירקות ממשפחת המצליבים (כרוביים) יכולים כולם להיות חלק מתוכנית הבריאות של אדם במטרה להפחית את הסיכון לסרטן הערמונית ולסוגי סרטן אחרים.

האסטרטגיה הטובה ביותר להלחם בסרטן היא לכלול מגוון רחב של פירות וירקות בארוחות היומיות והחטיפים. שמירה על המשקל גם היא קלה כשמגבילים מזונות שמכילים קלוריות רבות - כמו שומנים, סוכרים ואלכוהול - ובוחרים במנות בגודל הנכון. ולבסוף, למרות שעדיין לא ידוע האם התעמלות משפיעה באופן ישיר ומגנה על גברים מסרטן הערמונית, היא בהחלט יכולה להיות חלק מהאסטרטגיה מאחר והיא חיונית לצורך שמירה על משקל תקין.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...