יום רביעי, 8 בדצמבר 2010

גם השיניים הראשונות דורשות טיפולמחקר: אנטיביוטיקה מזיקה לשיני ילדים
שיני התינוק מכוונות את השיניים הקבועות המתפתחות תחתן. הזנחה של בריאות השיניים בתקופה הזו, עלולה לגרום לצורך ביישור שיניים יקר כאשר הילד יגדל

▪  ▪  ▪
שיני התינוק אולי אינן קבועות, אך רופאי שיניים טוענים כי הן דורשות ניקוי וטיפול בדיוק כמו שיני המבוגרים. הסיבה לכך? הזנחה של שיני התינוק עלולה לגרום לילד כאב ולהשפיע על בריאות השיניים לכל החיים.

שיני התינוק - משפיעות גם על השיניים הקבועות

אין זאת רק שילדים חווים כאב מחורים בשיניים, חורים אלו מעלים גם את הסיכון לכך שהשיניים הקבועות יצמחו בצורה לא תקינה,

שיני התינוק מכוונים את השיניים הקבועות המתפתחות תחתן. הזנחה של שמירה על בריאות השיניים, עלולה להביא לצורך ביישור שיניים יקר מאוחר יותר בילדות. הילד גם יסבול כמובן מכאב שיניים.

גם לפני שהשן הראשונה מופיעה, הורים צריכים להרגיל את התינוק שלהם לניקוי חניכיים, על-ידי שפשוף מטלית רחיצה לחה בתוך הפה. אפשר גם להשתמש במברשת אצבע מאריג מגבת או גומי רך.

גן עדן לחיידקים

החיידקים מוצאים לעצמם גן עדן בפה, וכשהשיניים הראשונות מתחילות להופיע קשה ללמד את התינוק את נושא ניקיון השיניים. לכן חשוב ביותר להכיר לו זאת עוד טרם צמיחת השיניים.

ברגע שהשיניים הראשונות של התינוק יוצאות, הורים צריכים לשים לב אפילו עוד יותר לטיפול בהן - עובדה שמגיעה כהפתעה גמורה להורים רבים שאינם מודעים לכך שעליהם לטפל בשיני התינוק.

סיבה אחת לכך ששיני התינוק זקוקים ל'חום ואהבה' היא, כי הן נוטות, יותר משיני המבוגרים, לסבול מחורים. כשהשיניים יוצאות בפיו של התינוק, הן לא לגמרי קשות ולכן הן רגישות יותר לריקבון.

הזנחה של הטיפול בהן יכולה לגרום לילד להיות פגיע לחורים בשיניים, ולפגיעות שתמשך כל הילדות. יש לזכור כי רוב השיניים האלו צריכות להשאר בפיו של הילד עד גיל 12.

כיצד מטפלים?

הורים צריכים לנקות את שיני התינוק עם מברשת שיניים, המתאימה לגודל הפה של הילד, ומעט מים. הם יכולים להתחיל להשתמש בכמות [כגודל אפונה] של משחת שיניים ברגע שהילד בן שנתיים ויכול לירוק את המשחה ולא לבלוע אותה.

השימוש בחוט הדנטלי צריך להתחיל ברגע ששתיים משיני הילד נוגעות האחת בשניה.

תזונה יכולה גם היא לסייע בשימור בריאות השינים של התינוק. לא מומלץ לתת לילד להכנס למיטה עם בקבוק המכיל משקה שאינו מים. גם לא חלב ממותק. סוכרים אלו, יגרמו לפגיעה קבועה בשיניים.

כדאי להתיר לילד להשתמש במברשת השיניים, ברגע שרכש את המיומנות של אחיזת המברשת ביד. זה הזמן להראות לו כיצד להשתמש בה בפה.

לצחצח טוב את השיניים

למרות המלצות אלו, כדאי שהורים לא יבלבלו בין היכולת להשתמש במברשת השיניים, ליכולת להבריש את השיניים כמו שצריך. הורים צריכים להבריש את שיני הילד לאחר שסיים את חלקו עד גיל שש, ולהמשיך לעקוב אחר הצחצוח של הילד עד גיל 10.

החשיבות שבתזונה

תזונה, כפי שהוזכר קודם לכן, משחקת תפקיד חשוב בהגנה על שיני הילדים כשהם מתבגרים והשיניים הקבועות מתחילות לצמוח.

מחקר שפורסם בשנת 2004 בעיתון של איגוד רופאי השיניים האמריקני גילה, כי לילדים שאינם אוכלים ארוחת בוקר בכל יום יש רמות גבוהות יותר של רקבון בשיניים, בעיקר בגלל שהם נוטים לאכול יותר חטיפים. אותו הדבר היה נכון גם לגבי ילדים שלא אכלו חמש מנות של פירות וירקות ביום.

רופאי שיניים אומרים, כי הורים צריכים לגביל את כמות הלחם, הפסטה, החטיפים והמשקאות הממותקים שהילדים אוכלים ושותים.

לבסוף, הורים צריכים לקחת את הילדים לביקור הראשון אצל רופא השיניים, בערך שישה חודשים לאחר שהשן הראשונה צומחת.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...